| Usage | Foundation Bored Pile Construction |
|---|---|
| Product Name | Interlocking Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 50m |
| Outside Diammeter | 419mm |
| Lock Type | Interlocking |
| Usage | Rotary Piling Rig Spares Drilling Hole |
|---|---|
| Product Name | Customized Rotary Drilling Rig Interlocking Kelly Bar |
| Drilling Depth | 30-100m |
| Drilling Diammeter | 400-3000mm |
| Application | Rock /Soil Drilling,Large Caliber Pile Foundation Pilling |
| Product Name | 4 Sections Interlocking Kelly Bar |
|---|---|
| Material | High Quality Metal |
| Abrasion Resistance | Strong |
| Lock Type | Interlocking |
| Application | Foundation Drilling Hole |
| Usage | Foundation Drilling Rig Drilling Hole |
|---|---|
| Product Name | OD355/4/10m Interlocking And Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 35.5 |
| Max Diammeter | 1500mm |
| Tube Type | Sealmess Round Steel Tube |
| Usage | Foundation Bored Pile |
|---|---|
| Product Name | Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 43m |
| Max Diammeter | 3000mm |
| Lock Type | Frictional |
| Product Name | Friction Kelly Bar |
|---|---|
| Element | 4 |
| The First Section Length | 16m |
| Warranty | 1 Year,6 Months |
| Pressure Form | Interlocking |
| Product Name | Kelly Rod Kelly Bar Bauer BK300/419/3/36m |
|---|---|
| Element | 3 |
| The First Section Length | 14m |
| Warranty | 1 Year,6 Months |
| Application | Post Hole Digging Machine,Large Caliber Pile Foundation Pilling |
| Name | Damping Rubber |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Size | 740*620*60 |
| Packaging Details | Wooden case |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Type | Customerized,interlocking Or Friction Kelly Bar,Kelly Bar |
| Name | Kelly Bar,Rotary Drilling Rig Kelly Bar |
| Name | Water Plate |
|---|---|
| Material | Q345B |
| Application | Rotary Drilling Rig Kelly Bar |
| Size | OD40-600mm |
| Weight | 40kg |