| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Product Name | Drill Bauer Type Interlocking Kelly Bar For Piling |
| Application | Foundation Bored Hole Equipments |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Usage | Bauer ,Soilmec IMT Mait Casagrande Liebherr ,,, |
| Kelly Box Size | 130*130mm ,150*150mm,200*200mm,250*250mm |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Product Name | Drill Bauer Type Interlocking Kelly Bar For Piling |
| Application | Foundation Bored Hole Equipments |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Product Name | Drill Bauer Type Interlocking Kelly Bar For Piling |
| Application | Foundation Bored Hole Equipments |
| Usage | Foundation Bored Pile Construction |
|---|---|
| Product Name | Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 63m |
| Max Diammeter | 3000mm |
| Lock Type | Frictional |
| Usage | Foundation Pile |
|---|---|
| Product Name | Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 89m |
| Max Diammeter | 3000mm |
| Lock Type | Frictional |
| Usage | Foundation Pile |
|---|---|
| Product Name | Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 40m |
| Max Diammeter | 2500mm |
| Lock Type | Frictional |
| Usage | Foundation Pile |
|---|---|
| Product Name | Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 40m |
| Max Diammeter | 2500mm |
| Lock Type | Frictional |
| Applicathion | For Piling Rigs For Drilling In Dense Sand, Gravel And Rock |
|---|---|
| Kelly Sections | Kelly Bar 3-5 Sections |
| Type | Interlocking /friction /combined Kelly Bar |
| Suitable Rigs | Bauer, Mait, IMT, Soilmec, Liebherr,Casagrande And More... |
| Advantage | High Quality And Factory Prices, Six-key Design And Parts With Imported Material |
| Usage | Foundation Drilling Hole |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Interlocking Kelly Bar & Friction Kelly Bar For Sand / Gravel /Rock Layer Drillling |
| Type | Interlocking / Frictional |
| Drilling Depth | 20-120m |