| Type | Drills |
|---|---|
| Package | Case |
| Number Of Pieces | 1 |
| Material | High Quality Carbon Steel |
| Kelly Box Size | Optional, 200x200mm, 150x150mm Or 130x130mm, Etc. |
| Applicathion | For Piling Rigs For Drilling In Dense Sand, Gravel And Rock |
|---|---|
| Kelly Sections | 3 |
| Type | Frictional |
| Suitable Rigs | Bauer, Mait, IMT, Soilmec, Liebherr,Casagrande And More... |
| Advantage | High Quality And Factory Prices, Six-key Design And Parts With Imported Material |
| Usage | Foundation Bored Pile Construction |
|---|---|
| Product Name | Interlocking Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 31m-140m |
| Max Diammeter | 3000mm |
| Lock Type | Interlocking |
| Name | Rexroth Motor |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Hard |
| Working Pressure | 0-1000(mpa) |
| Name | Chain Assembly |
|---|---|
| Tip Material | 40Mn |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Max 1000Mpa |
| Type | Pc120 |
| Name | Key Bar |
|---|---|
| Tip Material | 30CrMoTi |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Type | Pc120 |
| Length | 1000mm |
| Name | Motor |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Hard |
| Working Pressure | 0-1000(mpa) |
| Usage | Foundation Pile |
|---|---|
| Product Name | Friction Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 89m |
| Max Diammeter | 3000mm |
| Lock Type | Frictional |
| Name | Disc Spring |
|---|---|
| Material | 60Si2Mn |
| Type | Disc |
| Application | Bauer Rigs Kelly Bar |
| Packaging Details | Wooden case |
| Name | Kelly Bar Kelly Box |
|---|---|
| Material | 35CrMo With Special Heat Treatment |
| Application | Rotarying Drilling Spares |
| Advantage | High Quality And Factory Prices |
| Size | 200*200 150*150 |