| Applicathion | For Piling Rigs For Drilling In Dense Sand, Gravel And Rock |
|---|---|
| Kelly Sections | Kelly Bar 3-5 Sections |
| Type | Interlocking /friction /combined Kelly Bar |
| Suitable Rigs | Bauer, Mait, IMT, Soilmec, Liebherr,Casagrande And More... |
| Packaging Details | Package Options: Standard Packaging & Shipping: Pallet with plastic film |
| Usage | Interlocking Kelly Bar |
|---|---|
| Product Name | Drive Section |
| Max Drilling Depth | 30m-100m |
| Max Diammeter | 4700mm |
| Lock Type | Interlocking |
| Name | BFZ80 |
|---|---|
| Tip Material | Alloy Steel |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | 42hrd |
| Teeth | Bullet Teeth/rock Bits, Sand Bits, Roller Bits, Hobs, Pilot Bits |
| Product Name | Combined Type Kelly Bar OD440/3/13m |
|---|---|
| Element | 4 |
| Drilling Depth | 32m |
| Warranty | 1 Year,6 Months |
| Application | Large Caliber Pile Foundation Pilling |
| Place Of Origin | Shandong, China |
|---|---|
| Suitable Brand | BAUER, SOILMEC, LIEBHERR, MAIT, TESCAR, IMT, ABI, SANY, |
| Name | IMT Full Interlock Kelly Bar AF300Used For Drilling Rig OEM Interlock Column |
| No. Of Sections | 3/4/5 |
| Packaging Details | customer |
| Name | Chain Assembly |
|---|---|
| Tip Material | 40Mn |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Max 1000Mpa |
| Type | Pc120 |
| Name | Motor |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Hard |
| Working Pressure | 0-1000(mpa) |
| Condition | New |
|---|---|
| Application | Work With Rotary Drilling Rig |
| Brand Name | JTHL |
| Quality | Reliable Highest |
| Pressure From | Interlocking , Friction, Combined |
| Name | Rexroth Motor |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Hard |
| Working Pressure | 0-1000(mpa) |
| Name | Rexroth Motor |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Application | Buaer Soilmec IMT Mait Casagrane Piling Rigs Kelly Bar |
| Hardness | Hard |
| Working Pressure | 0-1000(mpa) |