| Lock Type | Interlocking& Frictional |
|---|---|
| Usage | Piling Rig Drilling Hole Construction |
| Elements | 3/4/5 |
| Product Name | Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 40m |
| Usage | Piling Rig Drilling Hole Construction |
|---|---|
| Product Name | Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 40m |
| Max Diammeter | 2000mm |
| Lock Type | Interlocking& Frictional |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Product Name | Drill Bauer Type Interlocking Kelly Bar For Piling |
| Application | Foundation Bored Hole Equipments |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Usage | Bauer ,Soilmec IMT Mait Casagrande Liebherr ,,, |
| Kelly Box Size | 130*130mm ,150*150mm,200*200mm,250*250mm |
| Size | Customized Size |
|---|---|
| Product Name | Construction Machinery Parts Single Wall Drill Casing Bored Piling Foundation Bore Pile |
| OD | 800-2880mm |
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn |
| Length | 1-6m |
| Type | Drills |
|---|---|
| Package | SET |
| Number Of Pieces | 1 |
| Material | High Quality Carbon Steel |
| Color | Customized |
| Usage | Foundation Drilling Rig Drilling Hole |
|---|---|
| Product Name | OD355/4/10m Interlocking And Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 35.5 |
| Max Diammeter | 1500mm |
| Tube Type | Sealmess Round Steel Tube |
| Application | Foundation Drilling Hole Equipment |
|---|---|
| Max Drilling Depth | 60M |
| Max Drilling Diammeter | 1800mm |
| Brand | Soilmec |
| Model | SR518 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Product Name | Drill Bauer Type Interlocking Kelly Bar For Piling |
| Application | Foundation Bored Hole Equipments |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Product Name | Drill Bauer Type Interlocking Kelly Bar For Piling |
| Application | Foundation Bored Hole Equipments |