| Base | CAT 336D 345 355 C365 |
|---|---|
| Engine | CAT C9 C13 C19 C15 |
| Drill Diameter | 2m |
| Kelly Bar Size | 508-6/508-4 |
| Condition | Used |
| Warranty | 6 Months |
|---|---|
| Material | Q345B,35CrMo,27SiMn,16Mn For Drilling Bit; 16Mn/35CrMo For Kelly Bar; Q235 For Tremie Pipe |
| Color | Customized |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support,Online Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas,Field Maintenance And Repair Service,Field Installation |
| Application | Bauer Sany XCMG Rotary Drilling Rig,Rock Drilling |
| Usage | Foundation Pile |
|---|---|
| Product Name | Frictional Kelly Bar |
| Max Drilling Depth | 40m |
| Max Diammeter | 2500mm |
| Lock Type | Frictional |
| Type | Drills |
|---|---|
| Package | SET |
| Number Of Pieces | 1 |
| Material | High Quality Carbon Steel |
| Color | Any Other Colors |
| Usage | Construction Piling Hole |
|---|---|
| Product Name | Foundation Kelly Bar |
| Lock Type | Foundation |
| Elements | 3/4/5 |
| Packaging Details | Packaged With Steel Pallet and Aluminium Film |
| Name | Bauer Type Swivel Joint |
|---|---|
| Material | Forged Alloy Steel/35 CrMo With Special Heat Treatment |
| Type | 25T 30T |
| Inner Bearing | SKF,FAG |
| Application | Bauer Soilmec IMT MAIT Casagrande Liebherr |
| Base | CAT |
|---|---|
| Engine | CAT |
| Modle | 280D |
| Max Drilling Depth | 85m |
| Max Drilling Diammeter | 2500mm |
| Material | Stainless Steel ,Q355d |
|---|---|
| Service | OEM ODM,Customized OEM |
| Product Name | Foundation Casting |
| Surface Treatment | Polishing,painting |
| Certification | ISO9001 (2000) |
| Application | Foundation Piling |
|---|---|
| Drill Diameter | 600-2500 |
| Material | High Quality Carbon Steel |
| Oem/odm | Available |
| Thickness | 16-30mm |
| Name | Damping Spring |
|---|---|
| Material | 60Si2Mn |
| Application | Bauer Soilmec Mait IMT Rotary Drilling Rig |
| Advantage | High Quality And Factory Prices |
| Height | 410mm |